Fajtáinkról

Cabernet Sauvignon

A vörösborok királya. Származási helye Franciaország-, Bordeaux, ahol leggyakrabban a Cabernet Franc és a Merlot fajtákkal házasítva kerül a palackba. A jó évjáratok nagyon hosszú idő alatt fejlődnek ki, ez nálunk általábanlegalább 3-4 évet jelent.

Merlot

A nagy kékszőlő-fajták egyike. Illata éretlenül fűre is emlékeztet, érett szőlőjének bora pedig málnára és rózsára. A merlot Franciaországból-, Bordeaux-ból származik. Igen elterjedt és kedvelt szőlőfajta szerte a világon. Jól lekerekíti a Cabernet fajtákat, tehát kiváló társ a házasításhoz.

Chardonnay

Egy régi szőlőfajtáról van szó, amely nevét, a Burgundia déli részén található Chardonnay községről kapta. Ez a szőlő adja a híres francia pezsgők egyik alapborát is. Illata zöldalma- és tűzkőillat, néha füstre emlékeztet. Ízében dominálnak a más fajtákhoz nem hasonlíthatóan összetett savak. Ízjegyei: érett sárgadinnye, méz, érett bornál a vajasság. Rendkívül elegáns bor, sokáig érlelhető.

Olaszrizling

Október első felében szüretelhető. Későn érő, ezért szereti a melegebb helyeket, a déli lejtőket. Bőven termő, kiváló minőségű fajta. Termése majdnem állandó minőségű, de a rothadás, a lisztharmat néha eléri. Túlérett szőlőjéből különleges, minőségű borokat készítenek.Hajlamos a töppedésre és a nemespenészt is jól fogadja. Savai finomak, az évjárattól, termőhelytől nagyban függenek, utóízében gyakori a keserűmandula.

Kékfrankos

Hazánkban a minőségi bort adó vörös borszőlők tekintetében a kékfrankos a legelterjedtebb. Pontos eredete nem ismert. Elsősorban a német nyelvű országokra és Magyarországra - nálunk a legtöbbet telepített kékszőlő - jellemző fajta. Borának színe még éretten is közelebb áll a bíborlilához, mint a melegebb vörösbor színekhez. Savai különösen hűvösebb termőtájakon felettébb kemények lehetnek. Alacsony termésátlaggal extraktban nagyon gazdag bor nyerhető, de akkor is egyszerű, ám megbízható bor marad.

Néró

A Néró egy sötétkék színű, bőlevű, fűszeres zamatú csemegeszőlő-fajta. Az egyedüli csemegeszőlő, amiből vörösbor készíthető.[1] Csizmazia József és Bereznai László nemesítették 1965-ben az Eger 2 (Seyve-Villard 12375 sel.) és a Gárdonyi Géza (medoc noir x Csaba gyöngye) keresztezésével. Magyarországon 1993. óta államilag elismert fajta; de Svájcban és Brüsszelben is fajtaoltalmat kapott. Fürtje vállas vagy szárnyas, nagy, tömött, átlagtömege 200 gramm. Érésideje augusztus vége, szeptember eleje, a csemegeszőlők esetében szokatlanul magas beérési cukorfokkal (19-20 mustfok).

Eszter

Próbatermesztésre engedélyezett csemegeszőlő fajta, még nem elterjedt, 1995-ben jelentették be állami minősítésre. Fürtje nagy (fürt átlagtömege 340 g), vállas, kissé tömött,bogyói sötétkékek, vékony héjúak. Jól szállítható és a hosszú ideig eltartható. A bioszőlő-termesztésre is alkalmas.

Palatina

Más néven Augusztusi Muskotály. Új csemegeszőlőfajta, állami elismerésben 1996-ban részesült. Házikerti fajta. Fürtje nagy (210 g), tetszetős, közepesen tömött, kissé vállas. Érésideje: augusztus első felében zsendül és második felében szedhető. Termésbiztonsága kiváló. Gombás betegségekkel szemben ellenálló, rothadásra nem hajlamos.